Cięcie i wiercenie betonu techniką diamentową

Jak ciąć beton - na mokro czy na sucho?

Jak ciąć beton – na mokro czy na sucho?

Obecnie przy cięciu betonu najlepiej sprawdza się technika diamentowa, która polega na zastosowaniu narzędzi pokrytych diamentowym nasypem. Przy tej metodzie można wykonać cięcie betonu na sucho lub na mokro. Czym różnią się oba rozwiązania i które jest lepsze?
Spis treści

Kontakt ze specjalistą

Dariusz Wierzba
właściciel firmy

Kiedy potrzeba ciąć beton?

Utwardzony beton często wymaga dalszej obróbki. W posadzkach wykonuje się szczeliny dylatacyjne, odwodnienia liniowe lub nacięcia antypoślizgowe. W ścianach i stropach trzeba zrobić bruzdy i otwory, które umożliwią rozprowadzenie instalacji (np. rur wentylacyjnych, przewodów elektrycznych). Cięcie betonu przeprowadza się również wtedy, gdy trzeba wyburzyć duży fragment konstrukcji, np. wyciąć otwór pod okno lub drzwi czy usunąć belkę albo słup. Jak ciąć beton w zależności od wielkości powierzchni, stopnia skomplikowania prac i wymagań estetycznych? Niezależnie od oczekiwań najlepiej sprawdza się technika diamentowa.

Cięcie betonu techniką diamentową

Technika diamentowa to najwydajniejszy sposób na obróbkę betonu, niezależnie od tego, czy narzędzia pracują na sucho, czy na mokro. Dzięki tej metodzie praca przebiega znacznie szybciej i skuteczniej, ponieważ diamentowe tarcze przecinają najtwardsze powierzchnie, w tym żelbet (beton zbrojony stalą). Ponadto technika diamentowa umożliwia uzyskanie dokładnych i precyzyjnych cięć niewymagających dodatkowej obróbki, co przekłada się na wysoką estetykę wykonanej pracy. Metoda ta jest lubiana również przez operatorów przecinarek i wiertnic, ponieważ generuje mniej pyłu i hałasu niż przy zastosowaniu innych technik. Pozostaje jednak pytanie, jak ciąć beton: na sucho czy na mokro?

Na czym polega cięcie betonu na sucho?

Piły i pilarki diamentowe mogą być przystosowane zarówno do pracy na sucho, jak i na mokro. Przy pracy na sucho urządzenie chłodzone jest jedynie powietrzem, więc należy zastosować tarcze z wyraźnie oddzielonymi segmentami (duże przerwy zapewniają lepszy przepływ powietrza). Operator musi również pamiętać o robieniu częstych przerw w pracy, ponieważ tarcze mogą ulec przegrzaniu. Ponadto cięcie betonu na sucho uniemożliwia wykonanie głębokich nacięć. Tarcze pracują na niskich obrotach, przez co szczeliny są płytkie i nie tak dokładne jak w metodzie na mokro. Przy cięciu na sucho powstaje również więcej pyłu krzemionkowego i innych zanieczyszczeń, które szkodzą operatorom i innym osobom znajdującym się w budynku.

Na czym polega cięcie betonu na mokro?

Przy cięciu betonu na mokro tarcze chłodzone są wodą, dzięki czemu można utrzymać ciągłość pracy. Żeby było to możliwe, urządzenie musi być wyposażone w przyłącze wody i system zraszania. Operator musi mieć zatem dostęp do bieżącej wody lub zbiornika z wodą, więc cięcie betonu na mokro jest nieco bardziej problematyczne niż cięcie na sucho. Niemniej ta metoda uważana jest za lepszą, ponieważ zapewnia większą wydajność pracy. Operator nie musi robić przerw i czekać na schłodzenie tarcz, więc wykonanie cięcia zajmuje mniej czasu.

Cięcie betonu z wykorzystaniem wody ma również inne zalety. Oto najważniejsze:

  • możliwość wykonania bardzo głębokich cięć,
  • możliwość uzyskania bardzo precyzyjnych cięć,
  • wysoka estetyka – ściany szczelin są niemal idealnie gładkie,
  • znaczne ograniczenie pylenia,
  • mniejszy hałas niż przy metodzie na sucho,
  • dłuższa żywotność tarcz.

Jak ciąć beton – na sucho czy na mokro?

Cięcie betonu z wykorzystaniem wody jest pod wieloma względami lepsze – zarówno dla osoby zlecającej pracę, jak i operatora narzędzia tnącego. Z uwagi na mniejszy hałas i ograniczenie emisji pyłu metoda ta zapewnia pracownikom większy komfort, co ma znaczenie zwłaszcza przy wielogodzinnych pracach. Cięcie betonu na mokro sprawdza się również wtedy, gdy trzeba wykonać bardzo głębokie i precyzyjne cięcia. Z tej metody będą zadowoleni inwestorzy, którym zależy na szybkim i jednocześnie estetycznym wykonaniu pracy. Z kolei cięcie betonu na sucho to dobre rozwiązanie do płytkich nacięć na małej powierzchni.

Zapytaj autora publikacji

Wciąż masz pytania w obszarze niniejszej publikacji? Nie wahaj się – napisz do mnie już teraz!

Autor publikacji

Przeczytaj także

Rodzaje betonu

Rodzaje betonu

Beton to mieszanka cementu, wody, piasku i kruszywa, która znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie i nie tylko. W zależności od rodzaju cementu, użytych domieszek i proporcji składników można uzyskiwać produkt o różnych parametrach fizykochemicznych. Sprawdźmy więc, jakie mamy rodzaje betonu i w jaki sposób oznacza się poszczególne klasy betonu.

Czytaj więcej ➡️
zasady bezpieczeństwa przy cięciu betonu

Zasady bezpieczeństwa przy cięciu betonu

Podczas cięcia betonowych elementów dochodzi do emisji wibracji, hałasu i szkodliwego pyłu krzemionkowego, a także do wypadków z udziałem niebezpiecznych narzędzi. W związku z tym prace związane z obróbką betonu wymagają zachowania pewnych procedur BHP i środków ochronnych. O czym należy pamiętać podczas cięcia betonu?

Czytaj więcej ➡️